Leśne Centrum Ekologiczne
Dodane przez admin dnia Luty 08 2010 08:34:38
Dnia 29 września 2009r. dzieci i młodzież z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wzięły udział w wycieczce do Leśnego Centrum Ekologicznego w Dankowie. Po przyjeździe na wyznaczone miejsce powitał nas pan leśniczy, który zaprosił wszystkich do drewnianej wiaty wyposażonej w piękne ławy i stoły, z dużym miejscem na ognisko.
Pan leśniczy ciekawie opowiadał o budowie lasu, który składa się z poszczególnych pięter. Najwyższe piętro to korony drzew. Tworzą je wysokie drzewa, które mają najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Środkowe piętro, to podszyt, który składa się z krzewów i młodych drzew. Najniższe piętro to runo leśne. W tym piętrze spotykamy mchy, paprocie, grzyby, jagody oraz żaby, zaskrońce, sarny, jelenie, dziki, lisy i zające. Podłoga domu leśnego zbudowana jest ze ściółki - liści, igieł , gałązek, w której żyją np. mówki, ślimaki, owady. Potem pan leśniczy opowiadał nam o swojej pracy, odpowiadał na pytania i przygotował dla nas także kilka pytań. Po naszych wypowiedziach stwierdził, że jest mile zaskoczony naszą wiedzą o lesie.
Następnym punktem naszego spotkania był spacer wzdłuż ścieżki dydaktycznej i kondycyjnej wyposażonej w urządzenia sprawnościowe (np. płotki, drabinki, kładki). Zapoznaliśmy się także z treścią i ilustracjami sześciu tablic dydaktycznych o temacie leśnej m.in. rPtasi budzikr1;, rMrowiskor1;, rCztery pory roku w lesier1;, rHydrofityr1;. Trasa biegnie wokół naturalnie uformowanego przez lodowce pagórka, w otoczeniu 170-letniego drzewostanu.
Po zajęciach wszyscy uczestniczyliśmy we wspaniałym ognisku, przy którym piekliśmy kiełbaski i świetnie się bawiliśmy.
Po powrocie do naszej szkoły podzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki i wykonaliśmy prace plastyczne z materiałów , które przywieźliśmy z lasu.